Tarihçe

Azerbaycanlı Hekimler Derneği

7 Ekim 2014 de Ankara, Türkiyede ; sağlık alanında eğitim alan ve hizmet veren Azerbaycanlı tıp doktoru, sağlık çalışanları ve öğrencilerin birlik ve dayanışmasını sağlamak, ihtiyaç ve sorunlarını belirleyerek bunlara çözüm bulmak, Azerbaycan ile Türkiye ve diğer ülkelerdeki sağlık sistemleri arasında köprü kurmak, çeşitli araştırmalar yapmak, sağlık politikalarına ilişkin görüş ve öneriler sunmak ve böylece nitelikli hekim ve sağlık çalışanlarının yetişmesinin yanı sıra kaliteli ve etkin bir sağlık sisteminin inşasına da katkı bulunmak amacıyla kurulmuştur.

Önceki yıllarda Türkiyede tıp alanında uzmanlık eğitimi alan asistan doktorlar ve tıp öğrencileri tarafından organize edilen , Türkiyenin yanısıra Azerbaycan, Almaniya, Rusiya, Amerika Birleşik Devletleri’nden de katılımcıların bulunduğu “Nümunəvi Həkim Olmağa Doğru” forumlarında Türkiyedeki , sayıları 500 ü aşan azerbaycanlı hekim ve tıp öğrencilerinin sosyal birliyini yaratma fikri ortaya atılmış ve herkes tarafından olumlu karşılanmıştı. 2013 ekim ayında, Ankarada gerçekleşen sonuncu forumda dernek oluşturma yönünde önemli kararlar alındı ve çalışma grupları oluşturuldu. 1 senelik yoğun hazırlık sürecinin ardından 17 ekim 2014 de “Azerbaycanlı Hekimler Derneği” kurulmuş oldu.

Nümunəvi Həkim Olmağa Doğru forumları derneğin temelinin atılmasında önemli rol oynasa da , ister dernek kurulan tarihe kadar olan sürede , isterse de derneğin kurulduğu günden bu yana Türkiyedeki Azerbaycanlı hekimler ve tıp öğrencileri önemli işlere imza atmıştır. Geleneksel olarak düzenlenen Nevruz ve Yılbaşı etkinlikleri, ABD, Rusya, Almanya gibi başka ülkelerdeki Azerbaycanlı hekim ve öğrencilerle yapılan ortak çalışmalar, seminerler Azerbaycanlı hekimlerin birlik ve beraberlikleri adına çok değerli olmuştur. Özellikle 3 cü forumda ( Ekim, 2013) yetkililerle yapılan görüşmeler ve çalışma grubunun hazırladığı rapor sonucunda 2014’ de TBMM ( Türkiye Büyük Millet Meclisi) Türkiyede eğitim alan yabancı asistan doktorların maaş almasıyla bağlı kararlar aldı. Bu kadar büyük çaplı bir olaya sebebiyet vermemiz “Azerbaycanlı Hekimler Derneği” ve onun kuruluşunu çok anlamlı kıldı. Ve derneğin kurulmasının ardından aynı çatı altında, hep birlikte daha büyük işlere imza atma fırsatı kazandık.


Forumlar

Örnek Hekim Olmaya Doğru

 • 1.Forum

  Hacettepe Üniversitesinin desteğiyle Azerbaycan Bilimler Akademisi Asil üyesi, Prof. Dr. Zarifa Aliyeva’nın anısına düzenlenmiş olan bu ilk foruma Türkiye’nin farklı yerlerinden 150’den fazla hekim ve hekim adayı katıldı. Forumda, Zarifa Aliyeva’nın hayatı, akademik kariyerinden konuşulmuş ve bununla ilgili belgesel izlendi. Hacettepe Üniversitesi Tıp fakültesi eski Dekanı, Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi ve tıp eğitimi konusunda dünyaca ünlü akademisyen Prof. Dr. İskender Sayek’in yönetiminde “Örnek Hekimlik” konusu tartışıldı ve sonuçta “Örnek Hekim Andı” hazırlandı, formun sonunda tüm katılımcılar tarafından kabul edilmiştir.

 • 2.Forum

  Azerbaycanlı genç hekimler ve sağlık öğrencileri bir sonraki toplantılarını 3 – 4 Kasım 2012 tarihinde “Örnek Hekim Olmaya Doğru 2” başlığı altında İzmir şehrinde yaptılar. Forum, Azerbaycan Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteği, Ege Üniversitesi Tip Fakültesi ve Azer MDS’ in ortak çalışmalarıyla düzenlendi. Açılış konuşmasını Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan yardımcısı Prof. Dr. Tahir Yağdı yaparak burada toplanan insanların Azerbaycan Sağlık Sisteminin gelişim gösteren tarihinin birer parçası olacaklarını bildirdi.
 • 3.Forum

  Ankara Üniversitesi ve Azerbaycan Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği’nin katkılarıyla gerçekleştirilen 3. Foruma 300’den fazla hekim ve tıp öğrencisi katıldı. Ayrıca Almanya, Rusya ve ABD’den de sağlık alanında çalışan Azerbaycanlı hekimler katıldı.Azerbaycan Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Naciba Nasibova açılış konuşmasında kardeş ülkede sağlık alanında eğitim alan hekim ve hekim adaylarımızın eğitim sürecinde mükemmel bir hekim olarak yetiştirildiğinden ve Azerbaycan’a dönen mezunların çalışmalarından bahsetti.
 • 4.Forum

  Türkiye’de eğitim alan Azerbaycanlı genç hekim ve tıp öğrencilerinin “Örnek Hekim Olmaya Doğru forumlarının dördüncüsü 24-25 Ekim 2015 tarihlerinde Hacettepe Üniversitesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Azerbaycanlı Hekimler Derneği’nin Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği ve Hacettepe Üniversitesi’nin desteğiyle düzenlediği ve bu yılki teması “sağlık sisteminin geliştirilmesi ve çağdaş tıp eğitimi” olan foruma, her iki ülkeden çeşitli kamu kurumları, üniversite, hastane ve sivil toplum kuruluşlarının üst düzey yöneticileri katıldı.
 • 5.Forum

  Azerbaycanlı Hekimler Derneği tarafından düzenlenen Azerbaycanlı genç hekim ve tıp öğrencilerinin “Örnek Hekim Olmaya Doğru” 5. Türkiye Forumu Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği’nin desteği ve Güven Hastanesi sponsorluğuyla Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi ev sahipliğinde başarıyla gerçekleştirildi. Türkiye, Azerbaycan, Almanya ve Rusya’dan yaklaşık 300 doktor ve tıp öğrencisinin, 50’ye yakın konuşmacının katılımıyla 2 gün boyunca önemli konular tartışıldı.
 • 6.Forum

  Türkiye’de eğitim alan Azerbaycanlı genç hekim ve tıp öğrencilerinin “Örnek Hekim Olmaya Doğru” 6. Türkiye Forumu 7-8 Aralık 2019 tarihinde T.C Sağlık Bakanlığı Ankara Şehir Hastanesi’nde gerçekleşti. 2 gün süren etkinliğe Türkiye`nin dört bir yanından gelen 300 civarında hekim ve tıp fakültesi öğrencisi katıldı. 2011’den beri düzenlenen foruma bu yıl da Önceki yıllarda olduğu gibi bu foruma da Azerbaycan ve Türkiyenin siyaset, sağlık ve eğitim dünyasının önde gelen isimlerinden oluşan geniş bir protokol katıldı.
 • 2020

Hakkımızda daha fazla bilgi edinmek için,

Dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz
İletişim
up