Azerbaycan Sağlık Bakanı ile Görüş Gerçekleştirildi

Azerbaycan Sağlık Bakanı Teymur Musayev, Ankara'da Azerbaycanlı doktorlarla bir araya geldi. Azerbaycanın Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve derneğimiz ortak düzenlediği toplantıda, Türkiye'de tıp ve diş hekimliği alanında eğitim gören veya çalışan doktorlarımızın sağlık bakanı ile görüşü gerçekleşti.

Etkinlik, Sağlık Bakanlığı heyetinin Türkiye'ye ilk resmi ziyareti kapsamında 17 Mayıs 2022 tarihinde TADIV'in "Şuşa Konferans Salonu"nda gerçekleştirildi.

Büyükelçi Rashad Mammadov konuşmasında Azerbaycanlı doktorların Türkiye'deki genel faaliyetlerini, pandemi ve 44 günlük 2. Karabağ savaşı sırasındaki ve sonrasındakı faaliyetlerinden ve vatanseverliklerinden övgüyle bahsetti.

Azerbaycan'da sağlık alanında yapılan reformlardan bahseden Bakan Teymur Musayev, geçmişte vatandaşlarımızın yurtdışında tıp eğitimine erişimi yokken, şimdi bu sürecin üst düzeyde yürütüldüğünü belirtti. Yurtdışında tıp, uzmanlık eğitimi almış ve çalışmak üzere ülkemize dönen doktor sayısının artmasının sağlık hizmetlerinin kalitesini olumlu şekilde etkilediğini ifade etti.

Devamında Azerbaycanlı Hekimler Derneği başkanı Uzm. Dr. Ferid Kasımzade protokole ve katılımcılara aşağıdaki konularda detaylı bilgi verdi:

  • Azerbaycanlı Hekimler Derneğinin faaliyetleri,
  • Türkiye'de eğitim alan ve çalışan doktorların mevcut durumu, sorunları ve gereksinimleri,
  • Türkiye'de çalışan doktorların Azerbaycan'ın sağlık sistemine katkısı ve entegrasyonu,
  • Azerbaycan'ın sağlık sistemindeki değişiklikler.
  • Sunumun ardından toplantı, bakan ve heyet yetkilileri tarafından doktorlarımızı ilgilendiren soruların yanıtlandığı açık bir panel ile devam etti. Verimli tartışmalar ve görüş alışverişi ile sonuçlanan toplantıyı organize eden Büyükelçi Rashad Mammadov'a, Sağlık Bakanı Teymur Musayev'e ve tüm doktorlarımıza teşekkür ederiz.
    up