“Örnek Hekim Olmaya Doğru” – 5. Forum

 Azerbaycanlı Hekimler Derneği tarafından düzenlenen Azerbaycanlı genç hekim ve tıp öğrencilerinin “Örnek Hekim Olmaya Doğru” 5. Türkiye Forumu Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği’nin desteği ve Güven Hastanesi sponsorluğuyla Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi ev sahipliğinde başarıyla gerçekleştirildi. Türkiye, Azerbaycan, Almanya ve Rusya’dan yaklaşık 300 doktor ve tıp öğrencisinin, 50’ye yakın konuşmacının katılımıyla 2 gün boyunca önemli konular tartışıldı. 2011’den beri düzenlenen foruma bu yıl da öncekilerde olduğu gibi her iki ülkenin siyaset, sağlık ve eğitim dünyasının önde gelen isimlerinden oluşan geniş bir protokol katıldı.

YSR_9306

Forumun açılış konuşmasını yapan Azerbaycanlı Hekimler Derneği Başkanı Uzm. Dr. Şahin Hanalioğlu, forumların misyon ve tarihçesi, derneğin faaliyetleri ve gelecekteki planları hakkında bilgiler verdi. Azerbaycan’ın Türkiye’deki Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Necibe Nesibova Türkiye’nin Azerbaycan’ın insangücünün yetişmesine ve sağlık sisteminin gelişmesine katkılarından bahsederek, iki ülke için genç hekimlerce düzenlenen bu forumların öneminin altını çizdi. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Niyazi Novruzov başta olmak üzere Türkiye Cümhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı, Azerbaycan Zorunlu Sağlık Sigortası Devlet Kurumunun Direktörü  Zaur Aliyev, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Azerbaycan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı temsilcisi Saide Rüstamova, T.C. Yüksek Öğretim Kurulu temsilcisi Prof. Sezer Şener Komsuoğlu, Azerbaycan Tıp Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Dr. Rauf Beylerov, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Dr. Gülfem Elif Çelik, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mehmet Sadık Demirsoy, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Pergin Atilla ve Güven Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Genco Çetinkanat da kendi konuşmaları sırasında iki kardeş ülke arasında başta sağlık, bilim ve eğitim olmak üzere çeşitli alanlardaki işbirliğinin önemine dikkat çekerek foruma desteklerini ifade ettiler. Foruma katılamayan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu ve Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı, AK Parti Adana milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ın yolladığı tebrik mektupları okundu.

Açılışın ardından, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi eski dekanı ve çağdaş tıp eğitiminin duayenlerinden Prof. Dr. İskender Sayek, forumların ana teması olan  “örnek hekimlik” hakkındaki görüş ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

İki günlük forumda farklı panellerde tıp eğitiminin çeşitli konuları, Türkiye’de çalışan yabancı asistan hekimlerin sorunları, uzman hekimlerin Azerbaycan’da iş olanakları ve sağlık sistemine katkıları, yurtdışında tıp eğitimi, uzmanlık ve araştırma olanakları gibi konularda alanında uzman konuşmacı ve panelistlerle tartışmalar gerçekleştirildi. Özellikle, Türkiye’deki Azerbaycanlı doktorların sorunlarının çözümü için Azerbaycanlı Hekimler Derneği’nin son yıllarda yaptığı çalışmalar ve elde ettiği başarıların altını çizen T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Müdürü Dr. Nurullah Okumuş, Tıpta Uzmanlık Kurulu Genel Sekreteri Engin Uçar, Sosyal Güvenlik Kurumu temsilcisi Mehmet Akif Erdem, Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Kılıçarslan, Yüksek Öğretim Kurulu Denklik Dairesi Temsilcisi Doç. Dr. Ayhan Cömert’in katılımıyla Türkiye’de eğitim gören ve çalışmakta olan Azerbaycanlı doktorlarının karşılaştıkları sorunlar, özellikle uzmanlık ve üst ihtisas eğitimi alan asistanların maddi gelir yetersizliği, sağlık ve mesleki sorumluluk sigortaları ile ilgili sorunlar, diş hekimlerinin iş ve gelir yetersizliği ve diğer konularda geniş tartışmalar yapılarak sorunların çözümü için öneriler sunuldu.

Programın ilk gününde Azerbaycan’da zorunlu sağlık sigortasının uygulanmasına ilişkin bir panel düzenlendi. Zorunlu Sağlık Sigortası Devlet Kurumunun Direktörü Zaur Aliyev bu alandaki yeniliklerden ve gelecek planlardan bahsetti ve genç hekimlerin sorularını yanıtladı. Azerbaycan Sağlık Bakanlığı Temsilcisi Saida Rustamova, Azerbaycan Tıp Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Dr. Rauf Baylarov, konuşmalarında Azerbaycan’ın tıp eğitimi ve sağlık sistemindeki değişikliklerden, başarılardan ve gelecek planlarından bahsetti. Tıp eğitimi için Türkiye’ye gelen ve ülkesine dönen ilk uzman hekim olan Prof.Dr. Vagif Galandar ilk günlerden bugüne 25 yıllık süreçteki deneyimlerini ve elde edilen kazanımları katılımcılarla paylaştı.

Azerbaycan’ın dünyaca ünlü sanat adamlarından oyuncu ve yönetmen Prof. Dr. Cahangir Novruzov ve piyano sanatçısı Doç. Dr. İslam Manafov katılımlarıyla gerçekleşen “Sanatçı Gözüyle Örnek Hekimlik” başlıklı panel ve panel sonunda İslam Manafov’un unutulmaz canlı piyano performansı katılımcıların büyük ilgisine neden oldu. Gala yemeğinde tüm katılımcılar Azerbaycan milli müzik ve dansları eşliğinde keyifli vakit geçirdiler.

Forumun ikinci gününde ise Azerbaycan’ın önde gelen hekimlerinin katılımıyla düzenlenen “Uzman Hekimlerin Azerbaycan’daki İş Olanakları, Başarıları ve Sağlık Hizmetlerine Katkıları” başlıklı panelinde, Azerbaycan’ın en ünlü ve başarılı hekimleri Prof. Dr. Kamran Kazımoğlu Musayev, Doç. Dr. Dr. Farid Aliyev, Uzm. Dr. Uzeyir Rahimov, Uzm. Dr. Ikram Rustamov, Uzm. Dr. Fuad Novruzov, Doç. Dr. Dr. Ramin Bayramli, Dr. Barat Yusubov, Uzm. Dr. Ali Guliyev, Uzm. Dr. Tural Rahimli, Uzm. Dr. Cabir Gülmaliyev genç doktorlarla deneyimlerini ve tavsiyelerini paylaştı.

Kariyerine ve çalışmalarına yurtdışında devam eden beyin cerrahı Yard. Doç. Dr. Kamran Ağayev ve genel cerrah Dr. Vugar Yagublu, katılımcılara Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya’daki eğitim ve bilimsel araştırma fırsatları konusunda değerli bilgiler sundular.

Forumun sonunda Azerbaycanlı Hekimler Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Uzm. Dr. Şahin Hanalioğlu, Uzm. Dr. Ferit Kasımzade, Nasiman Alılı ve Beyler Beylerov, derneğin gelecek planlarını paylaşarak, katılımcıların gelecek işbirliği imkânları ile ilgili görüş ve önerilerini aldılar.

2019-10-15T19:39:36+00:00