1.2.3. Forumlar 2018-01-19T09:11:10+00:00

1. Forum (30 Nisan – 1 Mayıs 2011, Hacettepe Üniversitesi, Ankara)

Hacettepe Üniversitesinin desteğiyle Azerbaycan Bilimler Akademisi Asil üyesi, Prof. Dr. Zarifa Aliyeva’nın anısına düzenlenmiş olan bu ilk foruma Türkiye’nin farklı yerlerinden 150’den fazla hekim ve hekim adayı katıldı. Forumda, Zarifa Aliyeva’nın hayatı, akademik kariyerinden konuşulmuş ve bununla ilgili belgesel izlendi. Hacettepe Üniversitesi Tıp fakültesi eski Dekanı, Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi  ve tıp eğitimi konusunda dünyaca ünlü akademisyen Prof. Dr. İskender Sayek’in yönetiminde “Örnek Hekimlik” konusu tartışıldı ve sonuçta “Örnek Hekim Andı” hazırlandı, formun sonunda tüm katılımcılar tarafından kabul edilmiştir.  Ayrıca bilimsel araştırma yapma, bilimsel makalenin yazılma ve incelenme yöntemleri, etkili sunum yapma teknikleri, sağlık sistemlerinin karşılaştırılması vb. konularda Türkiye’nin değerli bilim insanları tarafından sunumlar yapıldı. Azerbaycan’dan katılan uzman hekimlerin sağlık sisteminin geliştirilmesiyle ilgili sunumları oldu. Bu forum, yurtdışında eğitim alan hekim ve tıp öğrencilerinin ilk büyük toplantısı mahiyetini taşımıştır.

                                  nh1

2. Forum (3 – 4 Kasım 2012, Ege Üniversitesi, İzmir) 

Azerbaycanlı genç hekimler ve sağlık öğrencileri bir sonraki toplantılarını 3 – 4 Kasım 2012 tarihinde “Örnek Hekim Olmaya Doğru 2” başlığı altında İzmir şehrinde yaptılar.  Forum, Azerbaycan Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteği, Ege Üniversitesi Tip Fakültesi ve Azer MDS’ in ortak çalışmalarıyla düzenlendi. Açılış konuşmasını Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan yardımcısı Prof. Dr. Tahir Yağdı yaparak burada toplanan insanların Azerbaycan Sağlık Sisteminin gelişim gösteren tarihinin birer parçası olacaklarını bildirdi. Türkiye’nin farklı illerinden, aynı zamanda Azerbaycan, Rusya, Almanya ve ABD’den katılan 150’ni aşkın genç hekim ve tıp öğrencileri, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinin dünya sağlık sistemleri, başarılı tıp eğitimi, sağlık yönetimi, tıpta bilimsel araştırmaların önemi vb. konularda  yaptıkları sunumlara katıldılar . Azerbaycan’dan katılan hekimler “Azerbaycan Sağlığının bugünü” konulu oturumunda Azerbaycan Sağlık Sistemindeki yeni gelişmeler ve olanaklardan bahsederek, gelişmekte olan sağlık sistemine yapıla bilinecek katkılar konusunda fikir paylaşımı yaptılar. İlk günün sonunda katılımcılar Azerbaycan müzikleri eşliğindeki bir akşam yemeğinde eğlenceli zaman geçirdiler. Formun ikinci gününde katılımcıların büyük ilgi gösterdiği yurtdışında tıp eğitimi oturumuyla başarıyla devam etti. Ayrıca “Koruyucu Hekimlik” konu başlıklı poster sunumlarında aktif katılımcılara teşekkür belgeleri taktim edildi. Sonda gelecek planlarla ilgile serbest kürsü oturumu yapıldı ve yapılacak olan etkinliklerin planlanması için çalışma grubu oluşturuldu. Yurtdışında tıp eğitimi alan Azerbaycanlı hekim ve tıp öğrencilerinin birlikteliği açısından büyük öneme sahip olan forum “Örnek Hekimlik Andı” ile kapandı.

izmir

 

3. Forum (12 – 13 Ekim 2013, Ankara Üniversitesi, Ankara)

Ankara Üniversitesi ve Azerbaycan Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği’nin katkılarıyla gerçekleştirilen 3. Foruma 300’den fazla hekim ve tıp öğrencisi katıldı. Ayrıca Almanya, Rusya ve ABD’den de sağlık alanında çalışan Azerbaycanlı hekimler katıldı.Azerbaycan Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Naciba Nasibova  açılış konuşmasında kardeş ülkede sağlık alanında eğitim alan hekim ve hekim adaylarımızın eğitim sürecinde mükemmel bir hekim olarak yetiştirildiğinden ve Azerbaycan’a dönen mezunların çalışmalarından bahsetti. Foruma katılan Azerbaycan Sağlık Bakanı yardımcısı Elsever Agayev son dönemlerde Azerbaycan Sağlık sisteminin gelişiminden bahsetti, bakanlığın eğitimli, donanımlı genç hekimlere ihtiyacının olduğunu belirtti, bakanlığın sunduğu olanakları katılımcılarla paylaştı, konuyla ilgili soruları cevaplandırdı. Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, Türkiye-Azerbaycan Dostluk Grubu Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar kendi konuşmalarında yüksek ihtisaslı kadroların hazırlanmasından memnuniyetlerini belirterek, katılımcılara tavsiyelerde bulundular ve onların sorunlarını dinlediler. Ankara Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Semih Baskan, İstanbul Üniversitesi Kalp-Damar Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Kazım Beşirli ve diğer konuşmacılar dünya sağlık sistemine katkıda bulunmuş olan bilim insanlarından ve onların deneyimlerinden bahsettiler, katılımcılara özellikle hasta – hekim ilişkisiyle ilgili önemli öneri ve tavsiyelerde bulundular.

nh3 jpeg